lipiec, 2022

This is a repeating event

09lip10:3011:45GEOMETRIA CIAŁA – PLENEROWE SESJE JOGI DLA POCZĄTKUJĄCYCH10:30 - 11:45

Szczegóły wydarzenia

Wstęp wolny

Joga ma na celu poprawę kondycji organizm. Technicznie polega na ustawianiu ciała w proporcjonalnej pozycji tzw. asanie. W celu wykonania asany konieczne jest zaangażowanie mięśni, oddechu i uwagi. Powoduje to integrację poszczególnych warstw ciała. Każda asana ma ukrytą w sobie geometrię np. pozycja Trikonasany oddaje kształt trójkąta. Poszukiwanie symetrii jest praktyką jogi. Kiedy znajdziesz się w optymalnej pozycji, odblokowuje się naturalny przepływ energii, a twoje ciało i umysł stają się nieporuszone. W efekcie pojawia się spokój i radość. Nawet krótka praktyka jogi harmonizuje ciało fizyczne, wzmacnia nerwy i uczy koncentracji.

Termin i miejsce realizacji:
Lipiec 2022, ogród Poleskiego Ośrodka Sztuki

Harmonogram zajęć:
Warsztaty plenerowe obejmują 5 spotkań w każdą sobotę lipca (2.07; 9.07; 16.07; 23.07; 30.07). Spotkamy się wśród starych drzew dawnego parku willowego o godz. 10.30-11.45.
Jeśli warunki pogodowe pozwolą wszystkie spotkania odbędą się w ogrodzie. W razie niepogody zajęcia odbędą się we wnętrzu.
Zajęcia będą trwały godzinę i uzupełnione będą 15 minutową medytacją, ćwiczeniem oddechowym lub relaksem.

Informacje dla uczestników:
Zajęcia są bezpłatne, realizowane w ramach projektu Erasmus+ „Zielono mi”.
Stroje powinny być wygodne. Jeśli decydujemy się na buty – sportowe z szerokim czubkiem tak by móc maksymalnie rozszerzyć palce stóp. Możemy też ćwiczyć na boso. Do dyspozycji mamy drewnianą platformę i trawę. Nasze pomoce to naturalne podpory – drzewa. Jeśli masz matę, duży ręcznik lub lekki koc to zbierz ją ze sobą.
Kolejne sesje będą wprowadzać poszczególne grupy pozycji: pozycje stojące, siady i skłony do przodu, skręty i wygięcia w tył, pozycje odwrócone i relaksacyjne.

Dlaczego w plenerze?
Ruch na trawie ma nas odświeżyć i zawrócić w stronę prostoty i natury. Będziemy na zewnątrz, obserwując i nasłuchując naturę, odnawiając z nią więź. Chwilowo zrezygnujemy z komfortowych warunków wnętrz i wyposażonych sali, by stanąć gołą stopą na ziemi. Nasza obecność w ogrodzie będzie eksperymentem. W najlepszym razie przyroda podpowie nam rytm i kształt pozycji. Tak jak gęsty las dżungli sprzyjał starożytnym joginom w wędrówce w głąb siebie.

MARTA PIERZCHAŁA
Nauczycielka jogi ze stopniem nauczycielski Introductury II. Praktykuje jogę według metody B.K.S. Iyengara od 2007 r. Łączy jogę z kulturą. Wspólnie z nauczycielami z Łodzi zorganizowała w 2016 roku cykl zajęć „Zacznij wiosnę od jogi”. W 2017 roku przy wsparciu Stowarzyszenia Obszary Kultury zrealizowała projekt „Letniej szkoły jogi”, który składał się z cyklu zajęć plenerowych dla lokalnej społeczności. W 2019 roku brała udział w projekcie Eramus+ Poleskiego Ośrodka Sztuki realizując ideę slow life poprzez naukę jogi.
https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/joga-w-programie-edukacji-pozaformalnej-osob-doroslych

Informacje – Agnieszka Kowalska-Owczarek
a.kowalska-owczarek@msk.lodz.pl

Godzina

(Sobota) 10:30 - 11:45

Lokacja

Ośrodek Sztuki

Krzemieniecka 2a

X