SZWALNIA – KIJÓW – ŁÓDŹ

Jesteśmy_ fot Irena Fedorkowa IAM (1)

W ramach projektu „Szwalnia – Kijów – Łódź” zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny kijowskiego Teatru-Pralnia w formie dwóch spektakli teatralnych oraz koncertu muzyki tradycyjnej. W ramach wizyty odbędzie się pokaz świetnie przyjętego przez łódzką publiczność spektaklu „Jesteśmy/ Ми-є” w reż. Marcina Brzozowskiego oraz spektakl „TseSho” zrealizowany przez Teatr-Pralnia w kooperacji z uznanym ukraińskim Teatrem Dakh, w reż. Vlada Troickiego.

Teatr-Pralnia powstał w 2015 roku w Kijowie na bazie współpracy aktorów-absolwentów Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Karpenka-Karyi z Marcinem Brzozowski, w oparciu o doświadczenia oraz formułę organizacyjną i ideową Teatru Szwalnia.

1 marca, 19.00 Koncert pieśni ukraińskich
Teatr-Pralnia | bilety: 10/20 zł

2 marca, 19.00 Co to jest?
spektakl Teatru-Pralnia i CCA Dakh | bilety: 10/20 zł

3 marca, 19.00 Jesteśmy
reż. Marcin Brzozowski – spektakl Teatru-Pralnia | bilety: 10/20 zł

 

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi (mikrogranty).

Program

1 marca, godz. 19.00
Koncert pieśni ukraińskich | Teatr Pralnia, Kijów (Ukraina)
Bilety: 10/20 PLN

Projekt „Szwalnia-Łódź-Kijów” otworzy pełen ekspresji i radości performans muzyczny inspirowany tradycyjnymi pieśniami ukraińskimi, na nowo odczytanymi i zaaranżowanymi przez aktorów Teatru Pralnia.

Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

2 marca, godz. 19.00
Co to jest? (TseSho) | Teatr Pralnia i CCA Dakh, Kijów (Ukraina)
Bilety: 10/20 PLN

To „społeczny kabaret kukiełkowy” oraz performans muzyczny złożony z 15 kompozycji, inspirowany poezją Mychajła Semenki, Artema Polezhaki, Jacquesa Preverta, Tirzy Atara oraz wykorzystujący autorskie teksty aktorów. Spektakl powstał w ramach sześciomiesięcznej pracy Teatru Pralnia z jednym z najważniejszych ukraińskich reżyserów – Vladem Troickim. Pracując nad spektaklem twórcy przyglądali się złożonym relacjom obecnym w ponowoczesnym społeczeństwie. Szukali sposobów realizacji swoich obserwacji i postaw w kontekście wynikających z badań zagrożeń i napięć.

Premiera “Co to jest?” odbyła się CCA Dakh w maju 2017 roku, a projekt został zaproszony na pokazy w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Spektakl zadebiutował na dużej scenie w lipcu podczas Atlas Weekend w Kijowie oraz we wrześniu – otwierając Gogol Fest.

Reżyseria, kierownik projektu: Vlad Troicki
Vlad Troicki jest ukraińskim reżyserem, aktorem oraz założycielem grup Dakha Brakha, Dakh Daughters, New Opera oraz festiwalu sztuki współczesnej Gogol Fest.

Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

3 marca, godz. 19.00
“Jesteśmy/ Ми-є” | Teatr-Pralnia, Kijów (Ukraina)
Bilety: 10/20 PLN

Spektakl autorski, inspirowany doświadczeniem pokoleniowym młodych aktorów jakim była dla nich Rewolucja Godności i ich obecność na Majdanie Niepodległości w 2013 i 2014 roku.

„Praca nad spektaklem wynikała (…) z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia aktualnej i dotyczącej nas w równym stopniu rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy odnaleźć niezmienne i warunkujące naszą tożsamość wartości. Chcieliśmy szukać wspólnych dla nas – Polaków i Ukraińców – przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów. Nasza praca byłą próbą odarcia nas z wzajemnej nieufności i strachu. Pragnęliśmy też bardzo wyraźnie zamanifestować prawo każdego człowieka do odpowiedzialnego, wolnego, normalnego życia.

W kontekście tej pracy realne staje się dla mnie stwierdzenie Jacka Kuronia, który mówił o sobie: „Mam poczucie, że o Ukrainę jestem bogatszy, że ja Ukraińcom zawdzięczam swoje bogactwo wewnętrzne i duchowe.” Marcin Brzozowski – reżyser spektaklu.

Reżyseria: Marcin Brzozowski
Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

Premiera ukraińska odbyła się w dniach 13-14 lutego 2016 roku w Centrum Teatralnym „Pasika” przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Projekt współfinansowany został przez Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera polska odbyła się 2 kwietnia w ramach Dotknij Teatru 2016.

X