Szwalnia.Dok

szwalnia.DOK2 to druga edycja festiwalu zorientowanego na prezentację zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim. Pierwsza
– szwalnia.Dok, realizowana w 2016 r. przez Teatr Szwalnia otrzymała nagrodę „Plaster Kultury” w kategorii OFF Roku.

szwalnia.DOK2 to cykl wielomiesięcznych działań uzupełnionych o spotkania autorskie mające za zadanie przybliżyć uczestnikom konteksty kulturowe, społeczne i polityczne, wokół których oscylują podejmowane działania. Na projekt składają się wydarzenia teatralne, filmowe oraz obejmujące sztuki wizualne.

Festiwal prezentuje sztukę na najwyższym poziomie i czyni ją dostępną dla każdej grupy wiekowej. Poza propozycjami dla młodzieży, dorosłych i seniorów, obejmuje także działania dla dzieci.

Powołanie projektu w obrębie działań Teatru Szwalnia wynika bezpośrednio z zainteresowań twórców prowadzących Teatr oraz jego obranej linii programowej. Wieloletnie doświadczenia w pracy z archiwami, dokumentami, formami reportażowymi i dokumentalnymi uczyniły Teatr Szwalnia jedynym punktem na kulturalnej mapie miasta Łodzi, gdzie można skonfrontować się z najnowszymi polskimi projektami reprezentującymi wspomniany nurt.

Pomysłodawcom i twórcom festiwalu zależy na tym, by każdy kolejny sezon teatralny miał w swoim programie odsłony najnowszych (polskich i
zagranicznych) działań z nurtu non-fiction, sztuki dokumentu oraz verbatim, czyniąc tym samym Łódź centrum szerokiej i merytorycznej dyskusji o rozwoju przywołanego nurtu w sztuce współczesnej.

Wszystkie wydarzenia w ramach szwalni.DOK2 są bezpłatne i ogólnodostępne. wydarzenie dofinansowane przez wydział kultury Urzędu Miasta Łodzi.

szwalnia.DOK2 rozpocznie się 23 września i potrwa do 25 listopada.
Zapraszamy na dziewięć jesiennym weekendów ze sztuką dokumentu.
Pełny program przeglądu dostępny jest TUTAJ.

X