Spotkanie w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

instytut-teatralny-spotkanie

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie inicjujące wspólne, ogólnopolskie działania na rzecz teatru, związane z Międzynarodowym Dniem Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony od ponad pięćdziesięciu lat na całym świecie, we wszystkich teatralnych wspólnotach i miejscach, w których teatr działa. Ze specjalnych orędziem wystosowywanym każdego roku przez artystę o światowym autorytecie do ludzi teatr tworzących i widzów, dla których teatr powstaje, jest wspaniałą okazją do promocji teatru, do pokazania jak, gdzie i dla kogo działa. To także niezwykła możliwość dla organizatorów teatrów i samorządów do zaprezentowania własnych, oryginalnych działań na rzecz kultury.

Inicjatorem spotkania jest łódzka grupa inicjatywna, która od 2010 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru z dużymi sukcesami realizuje w Łodzi program Dotknij teatru.  Łódź chce się z innymi regionami podzielić swoim doświadczeniem, a Instytut Teatralny zaproponować współpracę  nad wzmocnieniem ogólnopolskiej i międzynarodowej rangi lokalnych inicjatyw.

Projekt Dotknij teatru! powstał w 2010 roku. Zapoczątkowała go grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij teatru! świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800. 2016 rok to 153 organizatorów, 60 miast i 478 zdarzeń teatralnych. Jednakże z powodów natury organizacyjno-finansowej, program i rozmach poszczególnych edycji lokalnych był  nierównomierny. Mimo to udało się stworzyć sieć zaangażowanych w akcję osób i instytucji.

Na spotkanie 10 stycznia 2018 roku do siedziby Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa o godz. 11:00 zapraszamy przedstawicieli samorządów, lokalnych koordynatorów poprzednich edycji programu oraz zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

W sprawie szczegółów dotyczących spotkania prosimy o kontakt z Lilianną Uczkiewicz-Timingeriu,
luczkiewicz@instytut-teatralny.pl
tel. 696 531 326.

Posty powiązane

X