AKTUALNE
Projekt poświęcony jest wkładowi obywateli w ochronę środowiska i twórczego wykorzystania odpadów w sztuce, arteterapii oraz poprawie stanu świadomości ekologicznej osób dorosłych, w tym zagrożonych marginalizacją (niepełnosprawnych, seniorów, migrantów i uchodźców).
Projekt „EU – „Re” kreacja – poszerzamy kompetencje seniorów” poświęcony jest rozwojowi współpracy i wymianie doświadczeń edukatorów pracujących na rzecz działań włączających osoby zagrożone marginalizacją ze względu na wiek a także związaną z wiekiem i stanem zdrowia, ograniczoną sprawność fizyczną oraz intelektualną.
Przestrzenie Sztuki to rozwijany pod auspicjami MKiDN przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.
„Europejskie partnerstwo na rzecz rozwoju umiejętności oraz włączenia społecznego przez kreatywność i sztukę”. Realizacja tego projektu przyczyni się do zniwelowania problemów grup marginalizowanych (osób z niepełnosprawnościami, seniorów, migrantów) i ich wykluczenia społecznego, ma pomóc im w podnoszeniu kluczowych kompetencji.
Projekt „Złap równowagę” dedykowany jest badaniu odbiorcy i jego aktywności w obszarze kultury i edukacji pozaformalnej. W ramach wymiany dobrych praktyk między edukatorami i pracownikami instytucji partnerskich będziemy pracować nad metodami aktywizacji osób dorosłych do uczestniczenia w edukacji pozaformalnej.
ZAKOŃCZONE
Strategicznym celem projektu jest podpatrzenie dobrych praktyk w czterech dziedzinach, w których zdiagnozowaliśmy potrzebę rozwoju: działania plenerowe, organizacja projekcji filmowych, digitalizacja archiwalnych materiałów oraz kreatywna ewaluacja działań z obszaru kultury.
Projekt zatytułowany „For The Record” jest skierowany do edukatorów osób dorosłych, którzy specjalizują się w pracy z osobami starszymi. Tematem, przewodnim, nad którym będziemy pracować w trakcie spotkań będzie pojęcie pamięci i przywoływania wspomnień, czyli wartości szczególnie ważnych dla starszych pokoleń.
Program ma za zadanie promowanie aktywnego trybu życia. Pokazy i rozmowy z mistrzami tańca, pasjonatami sztuki, sprawia iż dzieci i młodzież oraz dorośli będą poszukiwały swojej własnej pasji. Do tego same występy zachęcą do przyjścia na spektakl. W mniejszej, interaktywnej grupie będzie można „dotknąć sztuki”.
Działania projektowe mają służyć zapobieganiu i przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu oraz wspierać włączanie osób starszych oraz osób z deficytami edukacyjnymi w aktywność prospołeczną i samopomocową, bowiem wiek i wykształcenie to zasadnicze czynniki sprzyjające marginalizacji.
Celem projektu jest zebranie i opracowanie kreatywnych, innowacyjnych i praktycznych podejść do korzystania z empatii w interwencji społecznej oraz stworzenie podręcznika z metodologią i propozycjami warsztatów dla organizacji, firm i osób prywatnych w krajach partnerskich w celu lepszego przygotowania specjalistów, zapewnienia im narzędzi oraz strategii interwencyjnych, odzwierciedlonych w refleksji i ich zdolnościach twórczych.
„Jestem stąd V” to piąta edycja projektu obejmującego różnego typu zajęcia dodatkowe stymulujące kreatywność i aktywizujące twórczo oraz społecznie dzieci i młodzieży w wieku 7 – 14 lat ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, w tym dzieci z domów dziecka i pogotowi opiekuńczych.