Potańc Po Staremu // Raraszek

Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy.

[Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 – Krakowskie, część III, str. 202]

Skład:
Katarzyna Chodoń – wokal, taniec
Maria Stępień – skrzypce prym
Darya Butskaya – skrzypce sekund
Aleksander Kwietniak – klarnet
Arkadiusz Szałata – basy (wiolonczela 3/4)

18:30 – warsztaty krakowiaka od zera, prowadzenie – Katarzyna Chodoń
20:00 – koncert z muzyką do tańca

Wstęp (płatne na miejscu, gotówką):
20 zł (sam Potańc)
+10 zł (warsztaty tańca z Katarzyną Chodoń)

O warsztacie
Podczas warsztatów zostanie zaprezentowana jedna z wielu możliwych form tańczenia krakowiaka w formie zabawowej. Jedną z nich jest korowód par podążajacych za pierwszą, która tak jak w chodzonym, kieruje przebiegiem tańca. Kolejną formą, jest tzw. „mijany”, w której jedna para tańczy wewnątrz kręgu stworzonego przez pozostałych tancerzy. Podczas warsztatu zapoznamy Was z podstawowymi krokami, a także postaramy się stworzyć przestrzeń na nas samych w tańcu, zwłaszcza w momencie tańca solowego pary. W tradycji taniec ropoczynał się przyśpiewką pary wodzącej, co podejmowali w trakcie tańca również pozostali tancerze. Jeśli będzie taka wola, to i na warsztacie nie zabraknie tego elementu, który będzie można z powodzeniem zastosować w trakcie potańcówki z Muzyką Raraszek z Krakowa.

Prowadząca:
* Katarzyna Chodoń: dyplomowana instruktorka tańców polskich. Tancerka w Zespole Regionalnym Mogilanie. Warsztaty tańca polskiego prowadzi zarówno podczas festiwali, jak i mniejszych inicjatywach w Polsce i za granicą (m.in. Roztańczenia przed potańcówkami do muzyki polskiej wsi w Pracowni pod Baranami w Krakowie, Festiwal Etnokraków/Rozstaje w Krakowie, Festiwal Folkowisko, Polska Eire Festiwal, TaniecTradycyjnyPL – projekt Piotra Zgorzelskiego). Wokalistka w zespołach kultywujących polskie i słowiańskie tradycje muzyczne tj. Raraszek, Tadirindum, Swada, Strojone, Velme Ghurt. Tajniki tańców krakowskich zgłębia m.in. Zespole Regionalnym „Mogilanie” i podczas innych sprzyjających temu sytuacjach.

X