Odczarować lekturę: warsztaty dla szkół

girl_reading_a_book1

Zapraszamy na szkolne warsztaty „Odczarować lekturę” – zajęcia o charakterze teatralno-literackim  uzupełniające szkolny program nauczania języka polskiego.

Cykl spotkań „Odczarować lekturę” zmienia sposób postrzegania kanonu literackiego i pozwala uczniom wyjść poza negatywne skojarzenia z lekturami. Proces warsztatowy będzie oparty o analizę i interpretację literacką oraz działania aktorskie, których zadaniem będzie zmiana postrzegania wybranego tytułu. Zajęcia będą prowadzone w zainteresowanych szkołach. 

Zamiast postrzegać lektury jako archaiczne i przestarzałe, postaramy się, by uczniowie dostrzegli w nich zaskakujące wartości intelektualne i artystyczne – a także, niejednokrotnie, ogromne pokłady poczucia humoru.  Zadania aktorskie, polegające chociażby na utożsamieniu się z bohaterami utworu, pozwolą zmienić podejście uczniów do kanonu lektur i dadzą im radość płynącą z odkrywania inspirujących opowieści.

Obecna oferta tytułów:

Szkoła ponadpodstawowa:

  • „Giaur”, Byron, tłum. Adam Mickiewicz (wybór)
  • „Dekameron”, Giovanni Boccaccio, tłum. Edward Boye (wybór)
  • „Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz (Księga III, Umizgi)

7-8 klasa szkoły podstawowej:

  • „Balladyna”, Juliusz Słowacki
  • „Dziady cz. II”, Adam Mickiewicz
Oferta warsztatów:
  • 6-8 spotkań z uczestnikami (w zależności od poziomu trudności danego tytułu)
  • Grupa szkolna: maksymalnie 12 osób, minimalnie 5 osób 
  • Koszt dla uczestnika: 55 zł za cykl (całość)
  • Pokaz pracy w formie czytania performatywnego na terenie szkoły lub na terenie Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a w Łodzi (widownia złożona z uczniów i ich Gości)
  • Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 516 389 976 lub na adres email p.glowaty@msk.lodz.pl
Prowadzący: PAWEŁ GŁOWATY  

Aktor i reżyser prowadzący twórcze i edukacyjne działania teatralne, Członek zespołu MSK Ośrodka Sztuki.  Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Związany z teatrem tańca. Brał udział w spektaklach Teatru Navras w reżyserii Artura Stelmaczonka, m.in. Nijaki, męski, żeńskiPorywacze ciał. Współpracował ze studentami i absolwentami Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca). Reżyserował własne spektakle – m.in. Sen Małego Króla, który nigdy nie był Księciem na podstawie Obcego Alberta Camus, który wygrał konkurs Entree organizowany przez chorzowski Teatr Rozrywki. Współpracował z Marcinem Brzozowskim przy spektaklu „Technika punktu świetlnego” na podstawie tekstów Philipa-Dimitri Galasa, który odniósł sukcesy na festiwalach w Mołdawii i Rumunii.

Od 2019 roku współpracuje z Teatrem Chorea, m.in. przy spektaklu Tragedia Jana w reżyserii Waldemara Raźniaka – laureat programu Teatr Polska i Złotej Maski w sezonie 2018/2019. W 2022 roku Głowaty wyreżyserował spektakl Ja, Feuerbach, który premierę miał na deskach Teatru Chorea w Łodzi. Od 2020 roku współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Od 6 lat jest wychowawcą i instruktorem na wakacyjnych warsztatach artystycznych prowadzonych w całej Polsce.

KONTAKT I ZAPISY

Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 516 389 976 lub na adres email p.glowaty@msk.lodz.pl

Posty powiązane

X