Poleski Ośrodek Sztuki POS Łódź
Tu realizujemy projekt Europejskie partnerstwo na rzecz działań włączających osoby zagrożone marginalizacją

 

23.10.2017 / 17.30 poniedziałek

Teatr Zabawy
Zajęcia ogólnorozwojowe dla chłopców i dziewczynek od 6 do 10 lat, prowadzone metodami teatralnymi z zakresu teatru zabawy, inspirowane doktryną Jana Dormana. Śmiech, beztroska ekspresja, trening wyobraźni, integracja w grupie, wygłupy i relaks stają się tu podstawowymi narzędziami stymulacji rozwojowej osobowości małego dziecka. 

Zajęcia realizują cel :
1. wprowadzania dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijania umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę,taniec,śpiew, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne zawarty w podstawie programowej WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
2. przyswajania przez dzieci podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom dzieci zawarty w podstawie programowej KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
więcej o zajęciach>>>


24.10.2017 / godz. 18.00 wtorek
Z cyklu O sztuce subiektywnie
Abakanowicz / Wykład Małgorzaty Misiowiec
Wydarzenie w ramach cyklu Łódź stolicą awangardy. 
Tegoroczny cykl rozpoczyna wykład o zmarłej w kwietniu 2017 r.  wybitnej rzeźbiarce Magdalenie Abakanowicz.  Należała do grona najsłynniejszych na świecie artystów drugiej połowy XX wieku i początku XXI.  Zrewolucjonizowała sztukę tkaniny, przekształcając ją w monumentalne  miękkie formy rzeźbiarskie, które od jej nazwiska zyskały miano abakanów.  Potem były obłe formy szyte  z workowego płótna, wypełnione miękką substancją.  Z tych form wyewoluowały postacie z kawałków zgrzebnego  płótna, zszywanych bądź spajanych żywicą syntetyczną. W końcu  zaczęła używać metalu,  drewna, kamienia, tworzyła też prace ceramiczne. Stała się rzeźbiarką i tak kazała się określać. Dobrze się czuła w monumentalnej skali. Wiele  projektów  zrealizowała w przestrzeni otwartej, tworząc "przestrzenie doświadczenia” 
Artystka brała udział w najważniejszych światowych przeglądach sztuki . Jej prace znajdują się w wielu światowych kolekcjach sztuki, muzeach i galeriach.
 
Cykl wykładów „O sztuce subiektywnie” poświęcony jest popularyzacji współczesnej sztuki XX i XXI w. Szczególnie interesujące wydaje mi się przedstawianie artystów wybitnych, a nieznanych szerszej publiczności. 
Sztuka jako obszar imaginacji, kreacji i wolności, reaguje i przetwarza ogromną ilość bodźców: spektrum od podświadomości twórcy, po polityczno-społeczną gorączkę świata. Sztuka jest odzwierciedleniem swojego czasu, ale i oknem na obszary jeszcze nieuświadomione, niezbadane, przeczuwane intuicyjnie przez wrażliwość artysty. Dlatego obserwacja współczesnej sztuki jest odbieraniem sygnałów z „systemu nerwowego” współczesnego świata. 
Małgorzata Misiowiec - absolwentka ASP w Łodzi, dyplom na wydziale grafiki w pracowni projektowania typografii prof. Krzysztofa Lenka i prof. Jana Kubasiewicza. Publikowała teksty o sztuce m.in. w Gazecie Wyborczej, sztuka.pl, Format. Autorka wykładów o sztuce. 


fot. Agora


25.10.2017 / 17.00 środa
Dla młodzieży: warsztaty kreatywnego pisania 
Swobodnie pisać teksty na dowolny temat; odnajdywać się w gąszczu rejestrów stylistycznych; oczarowywać czytelników sposobem, w jaki formułuje się myśli; wyrobić własny unikalny styl, a w przyszłość poświęcić się karierze dziennikarskiej !!! – oto motto  warsztatów kreatywnego pisania! 

Propozycja kierowana jest do uczniów liceów, którzy pragną osiągnąć biegłość w tworzeniu dowolnych tekstów literackich, dziennikarskich i użytkowych. Umiejętność przejrzystego i błyskotliwego pisania jest istotna nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale okazuje się niezbędna na studiach wyższych oraz stanowi ważny atut na rynku pracy.
Prowadzący: dr Mateusz Grabowski
więcej o warsztatach>>>

 
fot.pixbay


Cykl Spotkań Artystycznych Spowiedzi Szaleńców
3.11.2017 / 18.00 piątek
Spotkanie z Emilią Klimczak 

fot .Z. Pakuła
 
Zna się tylko jedno życie -  własne - napisał skrajnie subiektywny dramaturg XX wieku August Strindberg, autor głośnej autobiografii pt. Spowiedź szaleńca. Jego myśl staje się mottem nowego cyklu spotkań artystycznych w Poleskim. Do publicznej Spowiedzi  zaprosimy dla Państwa Szaleńców - Artystki 
i Artystów, którzy odważnie i z sukcesem tworzą przede wszystkim - Swoje Życie. 
Cykl otworzy spotkanie z  Emilią Klimczak -  aktorką, śpiewaczką, dziewczyną o zjawiskowej urodzie, której codziennością jest muzyka. Solistka teatru Muzycznego w Łodzi. Prywatnie Anioł. 
Nagrodzona Specjalną Nagrodą Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana podczas IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I.Borowickiej w Krakowie.
Odtwórczyni ról w spektaklach:

2014 - Jesus Christ Superstar (Maria Magdalena)
2016 - Wielka księżna Gerolstein (Wanda)
2017-  Les Miserables (Cosette) 
2012 - ZORRO (Esmeralda), reż. Jacek Bończyk
2012 - WESOŁA WDÓWKA (Walentyna), reż. Z.Macias
2012 - ZEMSTA NIETOPERZA (Adela), reż. Wojciech Adamczyk
2011 - WONDERFUL TOWN (Eileen), reż. Z.Macias
2010 - PASTORAŁCE (Ewa/Anioł), reż. Jan Polewka
2010 - POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT (rola śpiewana), reż. Jerzy Woźniak
2010 - NOC W WENECJI (Ciboletta), reż. A. Żymełka
2009 - BYĆ JAK CALLAS (Veronica, wolontariuszka w domu opieki), reż.: T.Konina
2009 - KRAINA UŚMIECHU (Mi), rez.: Z.Macias
2009 - SKRZYPEK NA DACHU (Chawa), reż.: J.Szurmiej
2008 - KOPCIUSZEK (Kopciuszek), reż.: W.Drozd
2008 - MY FAIR LADY (Eliza Doolittle), reż.: K.Wawrzyniaka
2008 - LA CAMBIALE DI MATRIMONIO (Fanny Mill)
2007 - WESELE FIGARA (Barbarina), reż.: W.Walasik
2003 - recital GRANDE VALSE BLANCHE CZYLI MARZENIA PANNY MANI
2000 - ZORBA (Młoda Bubulina), reż.: J.Szurmiej
1999 - SKRZYPEK NA DACHU (Szprynca, Bejlka), reż.: J.Szurmiej 
 
 
fot. P. Zatorska

5.11.2017 / 11.00 niedziela
Dla rodziny: Jak wyrwać dziecko z sieci 
Chcesz wiedzieć co Twoje dziecko robi w internecie, kto go porywa na wiele godzin, dlaczego woli spędzać tam czas, niż na plaży z Tobą? Chcesz go skutecznie wyciągnąć z sieci, a nie wiesz jak? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy projekt JAK WYRWAĆ DZIECKO Z SIECI . Dowcipnie, fachowo i skutecznie pedagodzy i psycholodzy zawalczą o twórcze i radosne życie Twojego dziecka. 
Przygotuj się na przygodę . 
Cykl warsztatów z zakresu twórczości i zabawy adresowany równocześnie do dzieci 10+ , ich rodziców, nauczycieli, opiekunów. W programie  znajdą się interaktywne i integracyjne zabawy twórcze dla dzieci i opiekunów, oraz panele dyskusyjne dla dorosłych o metodach zapobiegania uzależnieniu dzieci od internetu. 
 
koszt 25 zł od rodzin (dzieci wraz z opiekunami)
zapisy biuro@pos.lodz.pl

 

Z cyklu Biblioteka Smaków Świata
9.11.2017 / 18.00 czwartek
Łódzka Kuchnia Regionalna
Autorki „Łódzkiej kuchni czterech kultur” zapraszają na kolejną wyprawę po smakach regionu. Tym razem wyruszają poza granice ziemi obiecanej – do miasteczek i wsi, w których na co dzień pielęgnuje się kulinarne dziedzictwo, produkując i wytwarzając tradycyjne przysmaki w sposób niezmieniony od dziesięcioleci. Poznajcie regionalne produkty, z których słynie województwo łódzkie, i zobaczcie, jak niezwykłe potrawy można z nich przygotować. Pomogą w tym szefowie kuchni najlepszych restauracji w regionie, którzy z produktów często zapomnianych lub pomijanych w codziennym gotowaniu przyrządzili dania, które skradną wasze podniebienia. Sprawdźcie, jak wspaniale może smakować prosta wodzianka, dowiedzcie się, czym jest trzepka i przekonajcie się, że nawet zwykły chrzan może stać się gwiazdą obiadu.
Agata Zarębska i Izabella Borowska – autorki książki Łódzka Kuchnia Regionalna już od kilkunastu lat związane są ze światem gastronomii. Na co dzień doradzają, jak otwierać i prowadzić restauracje, są założycielkami portalu Jemy w Łodzi w całości poświęconemu kulinarnemu życiu naszego miasta, organizują lokalne wydarzenia (m.in. Jemy w Łodzi Food Fest, rozdanie Łódzkich Nagród Kulinarnych, Święto Czekolady czy Ramen Festival), są też jurorkami w różnego rodzaju tematycznych konkursach (m.in. Festiwalu Zielone Smaki, Tygla Smaku czy Polskiego Producenta Żywności). 
 
 
17.11.2017 / 18.00 piątek
Wernisaż / koncert GOD ANIMALS
Z cyklu Mistrzowie i uczniowie
Między Halo a Mandalą - wystawa zbiorowa pedagogów: dr hab. Zbigniewa Nowickiego, asystenta mgr Jakuba Łącznego i studentów Pracowni Semantyki Obrazu Katedry Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Wł.Strzemińskiego w Łodzi. 
Koncert GOD ANIMALS / BLUES EXERIENCE: alternatywna przestrzeń semantyki i dźwięku spinająca naturę boską i zwierzęcą w Jednię stylu post-wave; pulsującą maszynerią Arki Centralnej Europy dryfującej między Czterema Kulturami i trzydziestoma trzema hipermarketami. Główni pretendenci do tytułu: Zbigniew Nowicki - autor tekstów, muzyki, wokalista i basista; Stanisław Nowicki - psychodeliczny gitarzysta młodego pokolenia. Tym razem oddają hołd muzyczny Delcie Missisipi.
 

Anna Pacholik
 

18.11.2017 / 11.00-15.00 sobota
Z cyklu eco life/eco art
Joga to znaczy łączyć: cykl warsztatów wzmacniających ciało i umysł
Razem chcemy budować wspólnotę dobrych nawyków i mądrej praktyki!

Podczas warsztatów jogi będziemy pracować nad elementem ziemi w asanach, budując stabilność i solidną podstawę pozycji. Korzystając z pomocy kostek, znajdziemy odpowiednią formę dla ustawienia ciała. Czując dobry grunt pod nogami, wzmocnimy poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Zrównoważony element ziemi w ciele przekłada się na równowagę emocjonalną i spokojny umysł. 

Ceramika jako jedna z najstarszych aktywności człowieka ściśle związana jest z żywiołem ziemi.  Śmiało stwierdzamy, że jest to energia pozytywna, dająca możliwość uważnego spotkania się z samym sobą. Kontakt z naturalnym materiałem jak glina sprzyja odreagowaniu emocjonalnemu, wpływa pozytywnie na dobrostan, niejednokrotnie sprzyja oczyszczeniu gdzie następuje tzw. „katharsis”, daje możliwość uwolnienia się skrywanym emocjom. Zapraszamy zatem w podróż w głąb siebie.


Monika Katarzyna Koprowska, Z cyklu Urban Records 
 
Warsztat przebiega w trzech etapach: 11-12.30 (hatha joga, praktyka), 12.30-13.00 (przerwa herbaciana), 13-14.30 (warsztat pracy w glinie). 

Zapraszamy osoby na różnym poziomie zaawansowania. W obu technikach nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Prosimy o zapisy na adres: projektecolife@gmail.com
Dla pierwszych trzech osób rabat 10 zł.
Koszt udziału w całości: 55 zł.
Prowadzenie: Marta Pierzchała / warsztat jogi, Monika Katarzyna Koprowska (Indica Studio) / ceramika 


25.11.2017 /  10.00-13.00 sobota

Dla nauczycieli: Szybka reżyserka
PODRĘCZNY ZESTAW SZKOLNEJ REŻYSERII DLA NAUCZYCIELI
miejce: Teatr Szwalnia, ul Struga 90
Jak szybko i oryginalnie wyreżyserować akademię z okazji Dnia Patrona, studniówkowy program artystyczny, rocznicę Powstania Listopadowego, otwarcie roku szkolnego, pożegnanie klas ostatnich, Dzień Dziecka, Matki/ Babci/ Psa, zabawę karnawałową i milion widowisk szkolnych ? - te pytania  spędzają sen z powiek wielu nauczycielek. Z pomocą przychodzi animacyjny projekt Podręczna reżyserka Anny Ciszowskiej, która przez 18 lat praktykowała warsztat reżyserski imprez szkolnych w VI L.O im. J. Lelewela w Łodzi. Zrealizowała ponad 300 miniatur wystawianych w warunkach szkolnych, bez użycia infrastruktury teatralnej, sprzętu, gotowych wzorów z internetu oraz dofinansowania. Pierwszy raz w formie praktycznego warsztatu podzieli się swoim doświadczeniem oraz autorskimi metodami z koleżankami i kolegami nauczycielami, żeby mogli zaoszczędzić czas i życiową energię. 
W programie kursu:
- planowanie pracy teatralnej, 
- organizacja przestrzeni niescenicznej na potrzeby widowiska, 
- budowanie scenariusza /adaptacje tekstów kultury na potrzeby sceny, 
- metodologia pracy aktorskiej  z zespołem amatorskim,
- kreowanie plastyki widowisk szkolnych.
koszt kursu-200 zł za 16h
Zapisy na adres: a.ciszowska@pos.lodz.pl / liczba miejsc ograniczona
 
 
25.11.2017 / 15.00-16.00 sobota 
Dla dzieci: BUSZ BAŚNI - Warsztat Karoliny Kołodziej
Odcinek 1 - Indianie
Baśnie świata na warsztat weźmie Karolina Kołodziej.  Zabierzemy uczestników w fascynującą podróż przez kraje i kultury. Dzieci chętnie sięgają po nowe teksty literackie z odmiennych kręgów kulturowych (bajki japońskie, chińskie, arabskie). Różnorodne teksty stają się pretekstem do poważnych rozmów, a geograficzno-literackie wycieczki kierują uwagę czytelników na problemy obce polskiemu dziecku (np. brak dostępu do wody). Chcemy pokazać środkowoeuropejską wspólnotę – przyjrzeć się dziedzictwu Słowian zapisanemu w baśniach, sięgnąć po teksty z kultury ludowej Węgier, Czech itd. Zamierzamy po raz pierwszy zająć się tekstami pokazującymi kulturę charakterystycznych polskich mniejszości etnicznych – Kaszubów i Ślązaków oraz pokazać początki polskiej bajki literackiej, omawiając wybrane teksty Krasickiego i Mickiewicza, będącego tłumaczem La Fontaine. 
Tradycyjnie zajęcia zostaną urozmaicone quizami, zadaniami literackimi i aktorskimi. Dzieci będą samodzielnie i w grupie pracować z tekstem literackim, będziemy rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem i odczytywania ukrytych, metaforycznych sensów tekstu. 
Dzieci obowiązuje kostium związanym z tematem warsztatu!
zapisy : biuro@pos.lodz.pl
koszt jednorazowego warsztatu 25 zł - rodzina (dzieci wraz z opiekunami)  


 
 
25.11.2017 / 14.00-16.30 sobota
Z cyklu eco life/eco art
Wyraź Siebie - cykl warsztatów z Agnieszką Greinert
Z uważnością i troską przyjrzymy się sobie, i temu co w nas chce się wyrazić, a na co wciąż nie pozwalamy. Będziemy się uczyć komunikacji z wewnątrz na zewnątrz.
Pomoże nam w tym dźwięk, jako myśl, jako słowo, i w końcu jako zaśpiew i wyśpiew głosu, który woła w nas.

Na zakończenie zrelaksujemy się przy dźwiękach mis tybetańskich. 
koszt warsztatu : 50 zł
zapisy: biuro@pos.lodz.pl, i
lość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Agnieszka Greinert - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991-1995 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim. W 1993 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie z rąk samego prof. Aleksandra Bardiniego. W 1996 roku została laureatką I Nagrody na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, a w 1999 roku - również I Nagrody na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie. 

W 2002 r. otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Estrady w Warszawie.  Zadebiutowała w muzycznym spektaklu „Brel” na scenie Teatru Nowego w Łodzi, z którym związała się na kilka lat. Spośród licznych ról teatralnych najważniejszą stała się rola Małgorzaty w Mistrzu i Małgorzacie w reż. M. Marczewskiego. Rok 2010 okazał się bardzo przełomowym w życiu artystki. Poza pomyślnie obronionym doktoratem na PwsTviT, przygotowała na małej scenie Teatru Nowego w Łodzi recital „Jazzowo-kolorowo”. Projekt ten zapoczątkował  współpracę z muzykami: Marcinem Janiszewskim, Wojtkiem Lipińskim, Marcinem Fidosem i Radkiem Bolewskim i zaowocował  nagraniem pierwszej autorskiej płyty z własnymi kompozycjami. Premiera CZEKAM NA JUTRO odbyła się w marcu 2014 roku na antenie Radia Łódź, które objęło płytę swoim patronatem. Kolejnym projekt muzycznym, którym zajęła się Agnieszka po wydanej płycie, były TANGA – od polskich po argentyńskie, w polskich przekładach. Recital zatytułowany AGNES DE BUENOS AIRES,  otwierał III cią edycję  Międzynarodowego Festiwalu Tanga w Łodzi. Ostatnie dwa projekty muzyczne zrealizowane przez artystkę, to UŚMIECHNIJ SIĘ POLAKU - piosenki z Kabaretu Starszych Panów, wykonywane  w duecie z  Adamem Rymarzem ( wokalistą jazzowym ) i Adamem Manijakiem przy fortepianie, oraz HISTERYJKI DAMY – piosenki Mariana Hemara, w towarzystwie Pawła Jabłońskiego ( pianisty, akordeonisty) i Piotra Górki na kontrabasie. 
Od roku1997 jest wykładowcą łódzkiej Filmówki w przedmiocie Piosenka gdzie – już w stopniu doktora habilitowanego - z wielką radością oddaje się pracy pedagogicznej. W 2009 roku wyreżyserowała muzyczny spektakl dyplomowy Longplay – oparty na piosenkach lat 80 tych wg autorskiego scenariusza. Pasja zgłębiania terapeutycznego oddziaływania dźwięków wielorakich, zaprowadziła ją na kursy masażu dźwiękiem mis tybetańskich wg. Petera Hessa. Doświadczaniem tym dzieli się prowadząc warsztaty z pracy z głosem przy zastosowaniu dźwięku mis tybetańskich, co szczerze poleca. 
Nagrody i wyróżnienia
2002 - laureatka Festiwalu Estrady i Sztuki im. L. Solskiego w Warszawie
1999        - I nagroda na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie
1996  - I nagroda na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie
1994 - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
1993        - Wyróżnienie od Prof. Bardiniego na XIV PPA we Wrocławiu
Praca pedagogiczna
od 1997 Wykładowca Piosenki na Wydziale Aktorskim w PWSFTViT w Łodzi
2005 – Wykładowca Piosenki w Centrum K. Krawczyka
Występy w programach telewizyjnych "Gwiazdy w Grandzie” z udziałem M. Kondrata, J. Machulskiego, P. Sztompke
Udział w programie Lucjana Kydryńskiego – „Wiolinem i basem”
Udział i dojście do finału programu „Start w TVN meta na scenie” – uzyskanie najwyższej liczby głosów telewidzów

94-030 Łódź
Krzemieniecka 2a