Dom PrzeTwórców

Miejsce do twórczej pracy oraz wspólnoty dla ludzi z pasją tworzenia, z tego, co jest. Dom PrzeTwórców prowadzą artystki Anna Becherka i Matylda Leśnikowska – autorki własnych marki modowych opartych na upcyklingu. Pod okiem artystek, używając różnych technik (odbijanie, malowanie, wałkowanie, naklejanie) stworzycie nowe, designerskie ubrania oraz biżuterię i akcesoria. W trakcie półrocznych, cyklicznych zajęć będziemy wspólnie pracować nad kolekcją, którą w czerwcu 2023 publicznie zaprezentujemy. Zapraszamy osoby, którym bliskie są zasady Zero Waste i wszystkich, którzy chcą je poznać!

Jestem prze-twórcą, w dosłownym znaczeniu. Odnajduję piękno i nowe funkcjonalności niepotrzebnych przewodów. Daję im drugie, nowe życie. Łączę kolory, struktury w nowoczesne kształty i formy. Przetwarzając to, co jest, odkrywam obfitość niedocenionych zasobów. To chcę pokazać i tym się z Wami podzielić. – Anna Becherka

Świat jest zaśmiecony górami niepotrzebnych, wyrzuconych na śmietnik ubrań – nie dokładajmy tam swojej szafy! Totalna transformacja starych, nienoszonych ubrań. Nie wyrzucaj – przynieś i przetwarzaj. Pokażę przeróżne techniki, przy pomocy których zrobisz, ze starego nienoszonego ciucha zupełnie nowe i spersonalizowane ubranie. Ważne jest, nie tylko to co wkładasz w siebie, ale i to co wkładasz NA siebie- przecież ubiór to dusza wywleczona na lewą stronę. – Matylda Leśnikowska

Anna Becherka to artystka tworząca w nurcie sztuki recyklingu, dedykowany artysta na XIV Biennale we Florencji. Prace Anny Becherki otrzymały wyróżnienie w konkursie Modopolis dla projektantów mody zrównoważonej. Jej prace były prezentowane m.in. na Gdynia Design Days, w galerii Art Expertise (Florencja),  na wystawie „Odzyskane” w Galerii Huta Sztuki. Od 2019 roku jest rezydentką Art Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, gdzie prowadzi własną pracownię i galerię BECHANN. O jej pracowni i marce BECHANN pisał Forbes, Puls Biznesu i Łódź Kreuje Innowacje.

Matylda Leśnikowska studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1980-1987). Od sukcesu projektu Matylda & Cipher na paryskim salonie Paris Sur Mode w 1997 roku, poprzez prezentacje podczas tygodni mody w Paryżu, Mediolanie, Tokio, Las Vegas i Dubaju, jej kreacje trafiły na rynki Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Arabii Saudyjskiej.  Stosuje wszystkie możliwe i niemożliwe, niekonwencjonalne, autorskie techniki do tworzenia wzorów i faktur. Ubiór traktuje jako pretekst do eksperymentowania formą. Jest autorką kostiumów teatralnych i filmowych dla Mariusza Grzegorzka. Obecnie w ramach ekoprojektu IMADEONE zajmuje się upcykligiem odzieży.

Informacje i zapisy:

Zapisy i informacje u Anny Becherki, kontakt pod numerem 608 054 050

X